Z kart historii
Marzec 1968
Wydarzenia, który miały miejsce w Polsce w dniach 8 – 23 marca 1968 roku – nazywamy marcem ‘68. Były to jedne z największych protestów tzw. środowisk inteligenckich, po zakończeniu II wojny światowej. W styczniu 1968 roku zdjęto z afisza, uznaną przez ówczesną władzę za antyradzieckie „Dziady” w reżyserii Kazimierza Dejma. Ówczesne środowiska artystyczne wystosowały do władz pismo sprzeciwiające się dokonywaniu cenzury.
Po bezprawnym usunięciu z Uniwersytetu Warszawskiego Adama Michnika i Henryka Szlajfera, rozpoczęli protest studenci oraz środowiska akademickie. Studenci domagali się między innymi przywrócenia relegowanych kolegów i koleżanek studentów. Strajki niestety skończyły się jednak ostrymi starciami z milicją i zatrzymaniami wielu studentów, umieszczeniem ich w więzieniu. Skutkiem tego były dalsze strajki w kolejnych miastach Polski.
21 marca rozpoczął się trzydniowy strajk studencki, który spowodował i doszło do rozwiązania części wydziałów i zwolnieniem wielu pracowników naukowych. Te represje zdławiły studencki bunt i doprowadziły do wyjazdu z kraju dużej liczby naukowców.